El Pla d'equipaments culturals de Catalunya 2010-2020, aprovat pel Govern de la Generalitat aquesta setmana, estableix quins són els equipaments municipals necessaris per completar la xarxa d'equipaments culturals bàsics i garantir així l'accés de la ciutadania a la cultura.
El pla preveu que, per cobrir aquestes necessitats, les Terres de l'Ebre haurien de disposar de 26 equipaments culturals més en els propers 10 anys, entre biblioteques, arxius, centres culturals polivalents, equipaments escenicomusicals, espais d'art i museus.
| Escenico-musicals | Espais d'art | Centres culturals | Arxius | Biblioteques | Total | |
| Nombre d'equipaments | 7 | 2 | 4 | 3 | 10 | 26 |
El desplegament del Pla ha de permetre incrementar el nombre de municipis amb equipaments i serveis culturals, millorar les condicions dels equipaments existents i disminuir tant les ràtios de població per equipament com les distàncies per accedir als serveis culturals bàsics. El pla pren en consideració per primera vegada, en una visió de conjunt i des d'una mirada territorial, la totalitat d'equipaments culturals considerats essencials per a Catalunya.
El Pla dóna resposta a una llarga reivindicació plantejada des del món local, als objectius del Pla de Govern 2007-2010 i a la Resolució 70/VIII de 2007 del Parlament de Catalunya on s'insta el Govern a elaborar el Pla d'equipaments culturals de Catalunya. Així mateix, el Pla respon a la voluntat del Departament de Cultura i Mitjans de Comunicació d'articular un marc global de planificació que solucioni els dèficits detectats en matèria d'equipaments culturals i que permeti coordinar les accions en aquest àmbit entre Generalitat i administracions locals.
Inventari dels equipaments culturals existents
El Pla d'equipaments culturals de Catalunya té dues parts: una diagnosi de la situació actual dels equipaments culturals a Catalunya i una proposta de nou parc d'equipaments que ha de cobrir les mancances detectades.
En la fase de diagnosi del Pla, s'ha fet un inventari dels equipaments culturals de Catalunya a partir d'un formulari electrònic que la Generalitat va trametre a tots els ajuntaments de Catalunya, facilitant-los també suport tècnic i metodològic.
L'inventari comptabilitza un total de 3.554 equipaments culturals a Catalunya, que es distribueixen per tipologia de la manera següent:
| Equipaments | Nombre |
| Arxius | 278 |
| Biblioteques | 453 |
| Centres culturals | 1.084 |
| Espais escenomusicals | 436 |
| Espais d'art, sales d'exposició | 263 |
| Museus, col·leccions i centres patrimonials | 492 |
| Equipaments de tipologia diversa1 | 548 |
| TOTAL | 3.554 |
Aquests equipaments presenten un alt nivell de diversitat quant a dimensió, dotacions, funcionalitats i estat de conservació. L'inventari posa de manifest que les poblacions de més de 50.000 habitants tenen pràcticament tota la tipologia d'equipaments i que, a mesura que disminueix la població, també es redueix el ventall de tipus d'equipaments disponibles.
També s'ha analitzat la conformació de la demanda potencial de serveis culturals dels catalans. En aquest sentit, es constata que el creixement demogràfic dels darrers anys comporta un increment de la demanda de serveis culturals, fet que es tradueix en la necessitat d'incrementar l'oferta d'equipaments culturals.
El procediment d'assignació
Tenint en compte la diagnosi, el Pla d'equipaments culturals fa una proposta de millora del parc d'equipaments culturals a Catalunya, tot establint uns criteris d'intervenció, un procediment d'assignació d'equipaments i una proposta d'assignació per municipis.
Amb relació al procediment d'assignació, les dotacions del Pla d'equipaments culturals de Catalunya s'estableixen bàsicament amb un criteri demogràfic, tenint en compte les previsions de creixement de població per als propers anys. A més dels llindars demogràfics, també es tenen en compte factors de capitalitat comarcal i d'accessibilitat en zones aïllades o de baixa densitat demogràfica.
El Pla estableix que correspondrà als municipis, en aplicació de l'autonomia local i el principi de subsidiarietat, dotar-se dels equipaments definits com a bàsics, i que la Generalitat oferirà suport econòmic per fer-ho.
Tot i que s'adreça a equipaments públics, el Pla d'equipaments culturals de Catalunya té en consideració, només a efectes d'inventari, els equipaments privats (per exemple, si un municipi té un teatre privat i no en té de públic, el Pla considera aquest municipi com a deficitari en aquesta infraestructura). Tanmateix, es preveu la possibilitat d'equiparar la condició dels equipaments d'entitats privades que tinguin acords de cooperació amb administracions públiques per a la prestació concertada de serveis. Aquesta fórmula és especialment indicada per a ateneus i equipaments similars d'entitats privades de caire associatiu.
L'assignació d'equipaments per municipis en funció de llindars demogràfics és la següent:
Plans locals d'equipaments per determinar-ne la situació i adaptar-ne la dotació
El Pla d'equipaments culturals de Catalunya preveu un instrument complementari per determinar la situació dels equipaments culturals als municipis: els plans locals d'equipaments. Els plans locals han de permetre als municipis planificar un escenari de la seva oferta d'equipaments culturals en el marc del seu desenvolupament cultural i d'acord amb el Pla d'equipaments culturals de Catalunya.
Aquests plans permetran als municipis proposar dotacions que no els hagin estat assignades inicialment en el Pla d'equipaments culturals de Catalunya (centres culturals polivalents i altres equipaments justificats per les especificitats locals) i incorporar-les al mapa d'equipaments del Pla. Així mateix, els plans locals permetran convalidar equipaments privats (ateneus) de vocació pública.
Els plans locals s'hauran d'aprovar pel ple de l'ajuntament, prèvia validació del Departament de Cultura i Mitjans de Comunicació. El Departament convocarà periòdicament subvencions adreçades als municipis per redactar aquests plans, i donarà suport als municipis durant el procés d'elaboració.
Plans locals a municipis de fins a 3.000 habitants
El Pla inclou també un pla d'actuació per als municipis de fins a 3.000 habitants, ja que el manteniment d'una oferta cultural estable en aquestes poblacions representa un esforç considerable per als municipis. L'inventari d'equipaments culturals de Catalunya posa de relleu que pràcticament el 80% d'aquests municipis disposen d'algun tipus d'equipament cultural i la tipologia d'equipament més estesa és la dels equipaments polivalents.
En conseqüència, el Pla d'equipaments culturals de Catalunya es planteja donar suport als municipis de fins a 3.000 habitants amb la creació espais polivalents culturals comunitaris que puguin acollir activitats i programacions culturals, conjuntament amb altres activitats de caràcter social, cívic, informatiu o formatiu.
Primeres accions del Pla d'equipaments culturals de Catalunya
El 2010 es preveu iniciar les primeres accions de suport als municipis per al desplegament del Pla d'equipaments culturals de Catalunya. Es faran tres convocatòries de subvencions: per a l'elaboració dels plans locals d'equipaments culturals, per a la redacció de projectes executius d'equipaments culturals i per a l'adquisició d'equipament audiovisual per a la projecció de continguts digitals en equipaments culturals.
Paral·lelament, el Departament de Cultura i Mitjans de Comunicació farà un informe tècnic amb recomanacions per a la configuració d'equips de gestió i de recursos humans per a equipaments culturals i un altre informe que recollirà les instruccions tècniques i recomanacions per a instal·lacions, dotacions i equipaments tècnics per a equipaments culturals.
Memòria econòmica del Pla: la coresponsabilitat amb els municipis
El període de vigència del Pla d'equipaments culturals de Catalunya s'estableix entre els anys 2010 i 2020. Una primera estimació de la inversió necessària per dur a terme les propostes del Pla s'avalua en 144 milions d'euros. El Pla preveu que aquest finançament sigui paritari entre els municipis i la Generalitat.
Es preveuen també aportacions superiors al 50% en casos específics (municipis petits en zones de muntanya amb dotació atorgada per criteri de correcció territorial, projectes d'equipaments mancomunats, etc.). Cal recordar que el Pla parteix del reconeixement de l'autonomia dels municipis pel que fa a la iniciativa de construir els nous espais.
Els ajuts del Departament poden consistir en l'atorgament de subvencions a fons perdut o a facilitar l'accés a línies de crèdit específiques. Els municipis i ens locals podran formular peticions d'ajut econòmic destinats a la programació, construcció, ampliació o reforma d'equipaments culturals sempre que aquests s'adeqüin a les previsions i determinacions establertes en el Pla d'equipaments culturals de Catalunya.
Un pla consensuat amb el món local
El Pla d'equipaments culturals de Catalunya és el resultat d'un procés de treball que es va iniciar amb l'elaboració d'un inventari dels equipaments culturals de Catalunya i l'estudi sobre el consum cultural de la població catalana. També es van crear taules d'experts de cada àmbit de treball del Pla que van redactar un informe de situació. A partir d'aquests treballs, es van definir el model i els criteris d'assignació d'equipaments als municipis.
El Departament de Cultura i Mitjans de Comunicació és el promotor del Pla i assumeix el compromís de dur-ne a terme el desplegament. No obstant això, aquest pla vincula de forma explícita l'administració local en tant que agent prioritari d'actuació en la promoció d'equipaments i serveis culturals a la ciutadania.
Per aquest motiu, el pla s'ha elaborat en col·laboració amb el món local i s'ha acordat amb ajuntaments i diputacions de Catalunya. La comissió mixta Departament de Cultura i Mitjans de Comunicació - diputacions i entitats associades d'ens locals (Federació de Municipis de Catalunya i Associació Catalana de Municipis) va aprovar per consens el pla i en serà l'organisme responsable del seguiment, l'avaluació i l'actualització.
El Pla d'equipaments culturals és un pla territorial sectorial. La Llei 23/1983, de 21 de novembre, de política territorial, defineix els plans territorials sectorials com a plans d'incidència territorial que elaboren els departaments de la Generalitat. Segons la Llei, aquests plans tenen com a àmbit d'aplicació tot el territori de Catalunya i han de contenir una estimació dels recursos disponibles, de les necessitats i dels dèficits, territorialitzats en el sector corresponent. També han de contenir la determinació de les prioritats d'actuació i la definició d'estàndards i normes de distribució territorial.
ANNEX: Previsió de nous equipaments a les Terres de l'Ebre segons el Pla d'equipaments culturals de Catalunya
| Resum d'actuacions previstes | ||||||
| Escenico-musicals | Espais d'art | Centres culturals | Arxius | Biblioteques | Total | |
| Nombre d'equipaments | 7 | 2 | 4 | 3 | 10 | 26 |
Equipaments escenicomusicals
| Municipi | Comarca | Població 2008 | Tipus d'equipament |
| Ametlla de Mar, l' | Baix Ebre | 7.424 | E1 |
| Deltebre | Baix Ebre | 11.445 | E1 |
| Roquetes | Baix Ebre | 7.987 | E1 |
| Alcanar | Montsià | 10.510 | E1 |
| Amposta | Montsià | 20.652 | E2b |
| Sant Carles de la Ràpita | Montsià | 15.307 | E2a |
| Gandesa | Terra Alta | 3.173 | E1 |
Descripció dels equipaments:
E1 (espai especialitzat): 1.500-2.250 m² / 300 places
E2a (equipament escenicomusical bàsic local): 2.250-2.500 m² / 400 places
E2b (equipament escenicomusical bàsic local) 4.500-5.200 m²/ 500 places
E3 (complex gran format): 6.400-7.350 m² / 700 places
Espais d'art
| Municipi | Comarca | Població 2008 | Tipus d'equipament |
| Sant Carles de la Ràpita | Montsià | 15.307 | AV1a |
| Tortosa | Baix Ebre | 35.734 | AV2 |
Descripció dels equipaments:
AV1a (espai art multifuncional): 410 m²
AV1b (espai d'arts visuals multifuncional): 553 m²
AV2 (centre art complet): 715 m²
Centres culturals
| Municipi | Comarca | Població 2008 | Tipus d'equipament |
| Aldea, l' | Baix Ebre | 3.966 | CC "CAP" |
| Sant Jaume d'Enveja | Montsià | 3.429 | CC "CAP" |
| Flix | Ribera d'Ebre | 4.054 | CC "CAP" |
| Horta de Sant Joan | Terra Alta | 1.287 | CC "CAP" |
Descripció dels equipaments:
Equipament polivalent cultural i comunitari
CAP cultural: 882 m²
CCP1: 1.285 m²
CCP2: 1.657-4227 m² (pot ser un sol equipament o diversos)
CCP3: 5.512 m² (pot ser un sol equipament o diversos)
Arxius
| Municipi | Comarca | Població 2008 | Tipus d'equipament |
| Deltebre | Baix Ebre | 11.445 | AM |
| Alcanar | Montsià | 10.510 | AM |
| Sant Carles de la Ràpita | Montsià | 15.307 | AM |
Descripció dels equipaments:
AM (arxiu municipal): la seva superfície depèn de la població del municipi i del seu volum patrimonial
Biblioteques
| Municipi | Comarca | Població | Tipus d'equipament |
| Aldea, l' | Baix Ebre | 3.966 | Biblioteca Filial |
| Ametlla de Mar, l' | Baix Ebre | 7.424 | Biblioteca Local |
| Camarles | Baix Ebre | 3.629 | Biblioteca Filial |
| Perelló, el | Baix Ebre | 3.140 | Biblioteca Filial |
| Tortosa | Baix Ebre | 35.734 | Biblioteca Local |
| Amposta | Montsià | 20.652 | Biblioteca Central Comarcal |
| Santa Bàrbara | Montsià | 3.965 | Biblioteca Filial |
| Ulldecona | Montsià | 6.987 | Biblioteca Local |
| Flix | Ribera d'Ebre | 4.054 | Biblioteca Filial |
| Móra la Nova | Ribera d'Ebre | 3.212 | Biblioteca Filial |
Descripció dels equipaments:
Biblioteca filial: de 450 a 750 m²
BL (biblioteca local): de 750 i 1.970 m²
Biblioteca Central Comarcal: superfície en funció de la població
BCU (biblioteca central urbana): de 1.970 a 4.500 m²